Přeskočit navigaci.
Homepage

Diagnóza obezity

inbody-baner-ceny

Všechny modely InBody zobrazují 3 hodnoty, díky kterým odvodíme míru obezity a z toho vyplývající zdravotní rizika. 

008-nahled

BMI = body mass index

PBF % = procento tuku v těle

WHR poměr = poměr pasu a boku

bodyobesity-nahled

Index tělesné hmotnosti, označovaný jako BMI je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. Zjišťuje se jen na základě výpočtu, kde do vzorečku dosazujeme výšku v cm a hmotnost v kg. Z toho vyplývá, že BMI údaj není vhodný pro všechny, udává méně přesné údaje především u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Např. muži, kteří mají více svalové hmoty, tím pádem mají větší tělesnou hmotnost, by podle indexu BMI spadali do skupiny nadváhy či obezity, při tom jejich tělesný tuk je v těle na normální hranici, tudíž o obezitě nemůže být řeč.

BMI nebere v úvahu, zda je hmotnost tvořena převážně svaly nebo tukem. Tím pádem nelze podle hodnoty BMI rozlišit, jestli má vyšetřovaná osoba nadváhu z důvodu přebytku svalové hmoty nebo tuku. Vzoreček BMI je pro celou populaci stejný, tudíž není přesný.

tabulka-bmi

Přesné číslo ideálního procenta tuku v těle pro jednotlivá pohlaví i věkové kategorie neexistuje.

V tabulce je uvedeno doporučené rozpětí procenta tělesného tuku pro průměrnou populaci.

tabulka

Poměr WHR nám udává, zda je tělesný tuk uložen ve zvýšené míře na bříšku. U mužů mluvíme o takzvaném jablíčku – tuk se ukládá v břišní oblasti, tento typ je zdravotně méně příznivý než ženský. U žen mluvíme o takzvané hrušce – tuk se ukládá v oblasti hýždí a stehen. Norma u mužů je daná poměrem 0,80 – 0,90 a u žen 0,75 – 0,85. Jakmile hodnota překročí danou normu, je analyzovaná osoba ve zvýšené míře ohrožena metabolickými komplikacemi a kardiovaskulárními chorobami.

003-nahled011-nahled 010-nahled